سایت جامع ماهیان زینتی

آشنایی با پرورش و تکثیر ماهی زینتی و آبزیان آکواریومی

شرایط زیست محیطی شقایق ها در آکواریوم

شرایط زیست محیطی شقایق ها در آکواریومبه منظور نگهداری شقایق در بهترین شرایط، خواص شیمیایی آب باید ثابت باشد. یعنی قبل از ورود شقایق به داخل آکواریوم، ابتدا باید چرخه نیتروژنی در آب تشکیل شود.

پارامترهای آب :

معمولا باید حداقل یک ماه بعد از ایجاد چرخه نیتروژنی در سیستم صبر کرد تا شرایط آکواریوم به صورت ایده آل درآید. آب را بایدقبل از ورود شقایق به آن آزمایش کرد. میزان آمونیاک، نیتریت، نیترات باید صفر بوده و چگالی نسبی (شوری) آن 1.026 – 1.024 pH 8/4-8/2 و دمای 24-27 درجه سانتی گراد باید باشد. از بین رفتن شقایق می تواند بدلیل عدم وجود شرایط ثابت آکواریوم، تغییرات و نوسانات دما، pH و تغییرات میزان شوری آب باشد.
نور:
همه شقایق های اقیانوس آرام جزو بی مهرگان آب های نواحی کم عمق هستند. همه آنها برای ادامه زندگی به نور نیاز دارند. برخی گونه ها (به ویژه E.quadricolor ) می توانند در زیر نور فلورسنت نیز زنده بمانند، اما آنها جزو استثنائات هستند. همه گونه ها در زیر نور متال هالید زنده خواهند ماند و برخی دیگر به نوربسیار شدیدی نیاز دارند.
جریان آب:

شقایق ها جریان غیر مستقیم آب با شدت مناسب را دوست دارند. آنها با جذب اکسیژن آب اطراف خود تنفس می کنند. آنها با استفاده از آب، غذای خود را فراهم می سازند و آلودگی را از اطراف خود دورمی سازند. در صورت عدم وجود جریان، آنها شروع به حرکت کرده تا زمانیکه مکان مناسب تر با جریان بیشترآب را بیابند. برخی گونه ها (مثل H. magnifica) به جریان شدید آب نیاز دارند و برای یافتن چنین شرایطی بسیار فعال هستند.
محل قرار دادن شقایق در آکواریوم :
بسیاری از شقایق ها تمایل به زندگی بر روی شن و ماسه داشته در حالیکه برخی دیگر صخره های مرجانی را می پسندند. پیش از آنکه شقایق وارد آکواریوم شود، مکان زندگی آن باید در نظر گرفته شود و برطبق خصوصیات آن، شرایط را فراهم سازند. اغلب اوقات ممکن است شرایط مناسبی را در آکواریوم ایجاد کرده و مکان خوبی را نیز برای شقایق درنظر گرفت، اما پس از ورود شقایق به داخل آکواریوم ، شقایق ممکن است جهت یافتن مکانی مناسبتر حرکت کند زیرا شقایق برطبق علایق خود عمل می کند. در زمان حرکت آنها در آکواریوم ممکن است در طی برخورد به بسیاری از موجودات مانند مرجان ها و بی مهرگان، به آنها آسیب برسانند. شقایق به منظور یافتن مکانی مناسب در آکواریوم به صورت پیوسته برروی صخره ها حرکت می کند و به صخره ها آسیب می رساند.
چگونگی حرکت دادن شقایق :
حرکت دادن شقایق کار مشکلی است، زیرا پاهایش محکم به وسایل، سنگ ها، صخره های مرجانی وغیره می چسبد. به علاوه بسیاری از شقایق ها به دنبال شکافی می گردند تا در آن پنهان شوند. اغلب جابه جایی شقایق بدون ایجاد صدمه جدی مثل بریدن پا امکان پذیر نمی باشد. در برخی شرایط جابه جایی و یا گردش صخره مرجانی که شقایق بر آن قرار دارد ممکن است باعث حرکت شقایق شود. اگر شقایق به شیشه آکواریوم چسبیده باشد باید با احتیاط و دقت، ناخن یا شیء تیزی را در زیر پایه شقایق قرار داده و آنرا از دیواره جداساخت. چنانچه دسترسی به شقایق کار آسانی نبود، می توان با تغییر شرایط آکواریوم مثل: افزایش یا کاهش جریان آب، افزایش یا کاهش میزان نور و غیره آن را به حرکت درآورد. البته فشار جریان پمپ نیز در برخورد با پای شقایق ممکن است باعث حرکت آن شود.

دستورالعمل یا شیوه نامه تکثیر و پرورش شقایق ها و مرجان های دریایی....

سازمان شیلات ایران
دفتر امور میگو و آبزیان آب شور-مرضیه ناجی
پاییز 94

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
سایت جامع ماهیان زینتی بر این باور است که تبادل اطلاعات بین دانشگاه ، تولید کننده و بازار مصرف می تواند در رونق صنعت پر سود پرورش و تکثیر ماهیان زینتی نقش مفیدی را ایفا نماید. این سایت از سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرده و به تازگی به فضای سایت بیان منتقل شده است
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آدرس تلگرام سایت آدرس اینستاگرام سایت آدرس آپارات سایت

Designed By Erfan استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد Powered by Bayan