سایت جامع ماهیان زینتی

آشنایی با پرورش و تکثیر ماهی زینتی و آبزیان آکواریومی

معرفی اجمالی شقایق دریایی (Sea anemone)

معرفی اجمالی شقایق دریایی (Sea anemone)شقایق ها جزو بی مهرگان آب های شور کم عمق هستند. آنها به آبی تمیز، عاری از هرگونه موادآلوده کننده و اکسیژن بالا نیاز دارند. به طورکلی شقایق ها نسبت به پولیپ ها ) جوانه های کوچک (بسیارآسیب پذیرترند. این موجودات برای رشد و تغذیه به جریان غیرمستقیم آب نیاز دارند . این جریان جهت غذارساندن و دور کردن فضولات اطراف آنها ضروری می باشد. آنها با جذب اکسیژن آب اطراف خود، تنفس می کنند. چنانچه شقایق ها از محیط فعلی زندگی شان ناراضی باشند، جهت یافتن مکانی بهتر، جابه جا می شوند.
جابه جایی مداوم شقایق ها در آکواریوم نشان دهنده شرایط نامناسب محل زندگی آنها می باشد. در صورت مناسب بودن شرایط زندگی، در یک جا ساکن بوده و به مدت طولانی (سالها) در آنجا باقی می مانند.


معرفی :
شقایق دریایی نام گروهی از جانوران آبزی شکارچی است. شقایق دریایی از رده گل سان زیان ((Anthozoa ، زیررده شش مرجانیان (Hexacorallia )و راسته شقایق های دریایی (Actiniaria ) است. آنها از وابستگان نزدیک مرجان دریایی، عروس دریایی و هیدر هستند.
شقایق دریایی به شکل کیسه ای کوچک است که به وسیله پایی به نام صفحه پایه ای به کف دریاچسبیده است و بدنی لوله ای شکل دارد که به صفحه دهانی ختم می شود. دهان شقایق دریایی در میان صفحه دهانی قرار دارد.شقایق ها از موجودات ریز میکروسکوپی نظیر پلانکتون ها و فیتوپلانکتونها تغذیه می کنند ، همچنین ماهی ها و موجودات آبزی ریز دیگر نیز جزء زنجیره غذایی آنها به شمار می آید.
اندازه شقایق های دریایی از 6 میلی متر تا 09 سانتی متر متفاوت است. برخی از آنها می توانند تا 399سال زندگی نمایند. مرجان ها از نظر جانور شناسی جزء نزدیکان شقایق های دریایی هستند، با این تفاوت که این جانوران با ترشح کلسیم برای خود نوعی اسکلت خارجی به نام صدف درست کرده که قسمت زنده بدن آنها را حفاظت می نماید.

معرفی اجمالی شقایق دریایی (Sea anemone)


وضع طبیعی شقایق دریایی :
شقایق دریایی به سطحی محکم، چسبیده و زندگی می کند. جانور وقتی که سالم و از آب پوشیده است بدن و شاخک هایش خیلی کشیده و طویل می شوند. هر گاه تحریک شوند به داخل خمیدگی پیدا کرده وبدن آنها به شدت منقبض می شود. یک جریان دائمی آب از سیفوگلیف به طرف پایین حرکت می کند و برای تنفس و متورم نگه داشتن بدن در داخل انترون به چرخش در می آید و یک جریان بطرف خارج نیز به سمت مری بالا می آید.
ویژگی های شقایق دریایی :
شقایق های دریایی نماتوسیست دارند ولی هیچ یک از آنها نمی توانند مزاحمت زیادی برای انسان به وجود آورند. معمولا این جانوران به تخته سنگ ها یا سطوح صاف مشابه به آنها می چسبند. برای اینکه این جانوران بتوانند خود را به محلی بچسبانند، حتما برای استفاده از لنگرهای خود نیاز به سطحی صاف دارند.
گاهی نیز می توان برخی از شقایق های دریایی را به صورت آویزان روی گیاهان مختلف دریایی مشاهده نمود. عده ای از آنها نیز در داخل گل های بستر زندگی می کنند. ولی بعضی از آنها می توانند به سهولت حرکت کنند و تعدادی از انواع بسیار کوچک ، قادر هستند با تکان دادن شاخکهای خود شنا کنند و بعضی ازانواع باریک هم، کف دریا را سوراخ می کنند و فقط شاخکها را رها می سازند و در نتیجه صفحه دهانی شان به بالا باز می شود.

 

دستورالعمل یا شیوه نامه تکثیر و پرورش شقایق ها و مرجان های دریایی....

سازمان شیلات ایران
دفتر امور میگو و آبزیان آب شور-مرضیه ناجی
پاییز 94

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
سایت جامع ماهیان زینتی بر این باور است که تبادل اطلاعات بین دانشگاه ، تولید کننده و بازار مصرف می تواند در رونق صنعت پر سود پرورش و تکثیر ماهیان زینتی نقش مفیدی را ایفا نماید. این سایت از سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرده و به تازگی به فضای سایت بیان منتقل شده است
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آدرس تلگرام سایت آدرس اینستاگرام سایت آدرس آپارات سایت

Designed By Erfan استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد Powered by Bayan